Podnikání

6 kroků k lepšímu LinkedIn, které byste měli provádět denně.

napsala Míša Chramostová

Vypozorovala jsem, že u nás existují zhruba tak tři přístupy k LinkedInu.

  1. „Fajn, mám LinkedIn. Jednou za půl roku si tam zaktualizuju životopis, přečtu doporučení od kolegů a kouknu se, co je nového.“
  2. „Fajn, mám LinkedIn a chci se přes něj propagovat. Hodím tam dva tři příspěvky týdně a zase zmizím, protože proč tam ztrácet čas.“
  3. „Fajn, mám LinkedIn a mám tam spoustu zajímavých spojení a ještě zajímavějších příspěvků. Chodím tam denně, ani tak ne proto, že mě pak algoritmus zvýhodňuje, ale proto, že se tam dozvím spoustu zajímavých věcí a můžu komunikovat s lidmi, které zajímám.“

První přístup je v pohodě, když od LinkedInu nic nechcete. Zato ten druhý vám nejspíš moc spokojenosti nepřinese. Pokud chcete oslovit svou cílovku na LinkedIn, nestačí sem tam hodit příspěvek a dál se o něj nestarat.

No jo, ale co tam mám každý den dělat?

Mám to pro vás rozepsáno do šesti bodů.

1. Pište zajímavé příspěvky.

To zní jednoduše – a samozřejmě to tak jednoduché není. Váš příspěvek by měl být pro vaše publikum užitečný nebo ho alespoň zaujmout, přimět k zamyšlení a někdy ho třeba i pobavit. Nespoléhejte se přitom na to, že vás nějaká perla napadne při ranní kávě. Sepište si témata, o kterých chcete svým sledujícím psát, a udělejte si publikační plán. Klidně v Excelu, ale aspoň na 14 dní dopředu. Vyhraďte si týdně nebo měsíčně pár hodin a napište si příspěvky předem. Jestli nejste zrovna ČT24, vaše příspěvky pravděpodobně nezastarají. Jasně, když je nějaká novinka, šoupnete ji podle potřeby mimo pořadí.

2. Vyřizujte žádosti o spojení.

Nemusíte přijímat každou. Když vám nějaká přijde, prohlédněte si profil a zamyslete se: mohl by to být můj budoucí zákazník, obchodní partner, spolupracovník nebo aspoň zdroj zajímavých informací v mém oboru nebo oboru, kam se snažím proniknout? Pokud ano – směle do spojení, ale když se živíte například těžbou dřeva a chce se s vámi propojit kadeřnice, nejspíš nemá smysl rozšiřovat svou profesní síť tímto směrem.

3. Reagujte na zprávy.

Samozřejmě není nutné odpovídat úplně na vše. Snažte se ale aspoň jednou denně projít inbox a roztřídit hromadné a nedůležité zprávy od případných zajímavých obchodních spojení. Na důležité zprávy je dobré odpovědět do 24 hodin a kout železo, dokud je žhavé.

4. Komentujte a reagujte na obsah ostatních.

Vzájemně výhodné je samozřejmě reagovat na obsah svých klientů a obchodních partnerů – navzájem si tak rozšíříte dosah. Místo generických komentářů jako „tohle je super“ se snažte klást doplňující otázky nebo sdílejte vlastní zkušenost. Diskuse se tak může dál rozproudit – a její obsah vás může dál obohatit.

5. Procházejte notifikace.

Ne, rozhodně nedlužíte reakci nebo odpověď každému, kdo vás kdy označil ve svém příspěvku. Někdy ale může jít o vhodnou příležitost představit sebe a své služby publiku, které vás ještě nezná. Projděte si notifikace každý den aspoň zběžně, jestli se mezi nimi nenajde něco zajímavého.

6. Rozšiřujte síť spojení.

Denně pošlete deset až patnáct žádostí o spojení lidem, které si vytipujete jako možné budoucí klienty nebo spolupracovníky. Ano, tohle je pořád ještě nejlepší dělat manuálně. Pomohou vám v tom vyhledávací nástroje LinkedInu, ale kobercové bombardování možných spojení by nebylo k ničemu. Rozhodně ne bez zapojení vašeho lidského faktoru a kritické mysli, která vyhodnotí, jaké spojení má naději na úspěch a budoucí byznys. Nezapomeňte také, že LinkedIn vám nedovolí poslat více než 100 žádostí o spojení týdně a může vám zablokovat přidávání nových lidí i v případě, že máte více než 500 nezodpovězených pozvánek nebo příliš velký počet odmítnutých.

Všechny body jsou důležité, ale kdybych měla vypíchnout jednu věc, na kterou byste si měli udělat čas opravdu každý den, je to interakce s příspěvky ostatních. Samozřejmě smysluplná a zajímavá.

Míša z inGen

Toto byste měli o LinkedIn vědět

Amet minim mollit non deserunt est sit aliqua dolor do amet sint officia consequat duis enim mollit exercitation.

Our Company

Míša píše

Získejte přehled. Pravidelně pro vás píšu tipy, návody a vychytávky, které se mě osvědčily v praxi.

Poslední články